4 Ferrari de listede: 60 milyon dolarlık açık artırma

Kanadalı bir girişimciye ait spor hatıraları, nadir spor ayakkabılar ve lüks arabalardan oluşan 60 milyon dolarlık (47 milyon sterlin) koleksiyon Cumartesi günü RM Sotheby’s’de açık arttırmaya sunulacak.

Miles Nadal’ın satışa çıkarılacak eşyaları arasında eski Formula 1 ustası Michael Schumacher tarafından imzalanmış bir yarış kıyafeti ve toplam 20.25 milyon dolar değerinde beş klasik kırmızı Ferrari bulunuyor.

Ayrıca, Bay Nadal’ın 2019’da rekor kırarak 437.500 dolara satın aldığı nadir bir Nike “Moon Shoe” çifti de satılık.

Bu ayakkabılar iş adamının daha önce Toronto’daki özel bir müzede sergilenen lüks koleksiyonunun bir parçası.

Çeşitli medya kuruluşlarına verdiği röportajlarda Bay Nadal, koleksiyonunun bir kısmını yer açmak için açık artırmaya çıkardığını ve elde edilen geliri hayır kurumlarına bağışlayacağını söyledi.
Bu yılın başlarında BNN Bloomberg’e verdiği demeçte “66 yaşındayım, emeğimin meyvelerinin tadını çıkarmak ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeye çalışmak istiyorum” dedi.

Bir zamanlar Kanada’nın en yüksek maaşlı CEO’larından biri olan Bay Nadal, 25 yıldan daha uzun bir süre önce nadir araba ve diğer hatıra eşyaları toplamaya başladığını söyledi.

Müzayedeye çıkardığı eşyaların toplam değerinin 60 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

Bunlar arasında, Bay Nadal’ın 2019’da yaptığı büyük bir satın alma sayesinde daha yakın zamanda edindiği 2 milyon dolar değerinde etkileyici bir spor ayakkabı koleksiyonu da bulunuyor.

Nadal, BNN Bloomberg’e verdiği röportajda “Bir gün Muskoka’daki kulübemde otururken canım sıkıldı ve Sotheby’s’den nihai spor ayakkabı koleksiyonu diye bir şey satın aldım; en ikonik spor ayakkabılardan 100 tanesiydi” dedi.

Koleksiyonda, basketbol efsanesi Michael Jordan tarafından imzalanmış orijinal Air Jordan spor ayakkabıları ve Geleceğe Dönüş filminden esinlenilen ve dünya çapında sadece 89 çiftten biri olan bir başka Nike çifti de yer aldı.

RM Sotheby’s müzayedesinde ayrıca bir zamanlar Bay Nadal’ın Toronto’daki Dare to Dream müzesinde sergilenen 100’den fazla nadir araba da satışa sunulacak.

Otomobil meraklıları, 288 GTO, F40, F50, Enzo ve LaFerrari gibi “5 Büyük” Ferrari’nin her birinden birer tane ve sadece 350 adet bulunan 2015 model McLaren P1’den bazılarını tanıyacaklardır.
Ayrıca daha önce İngiliz televizyoncu ve plak yapımcısı Simon Cowell’a ait olan 2008 model Bugatti Veyron 16.4 de satılık.

Bay Nadal koleksiyonunu, gerçekten ilgilendiği eşyalara yaptığı “duygusal yatırımların” bir sonucu olarak tanımladı.

Ancak koleksiyonun bakımının zorlaştığını ve bu nedenle bazılarını açık arttırmaya çıkarmaya karar verdiğini de sözlerine ekledi.

Bay Nadal servetini reklam şirketi MDC Partners Inc’i kurduktan sonra yaptı. Şirket bir zamanlar ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından bir harcama soruşturmasına konu olmuş ve Bay Nadal 12,5 milyon dolarlık harcama ve tazminat ödemeyi kabul etmişti.

Aynı zamanda Toronto’da tanınmış bir hayırsever olan Nadal, geçmişte Mount Sinai Hastanesi ve York Üniversitesi’ne milyonlarca dolar bağışta bulunmuştur.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir